Характеристика музею
РОЗГОРНУТА ДОВІДКА-ХАРАКТЕРИСТИКА
РОБОТИ МУЗЕЮ БОЙОВОЇ СЛАВИ
З метою залучення молоді до вивчення та збереження історико-культурної спадщини свого народу, формування освіченої творчої особистості, виховання в учнів почуття патріотизму, небайдужості до власного історичного минулого в школі № 2 у 1984 році було створено музей Бойової Слави, відкриття якого було приурочене до славетних дат визволення України від німецько- нацистських загарбників та Великої Перемоги.
За час існування музей Бойової Слави перетворився у центр військово-патріотичного виховання та історико-краєзнавчої роботи, в якому систематично проводяться екскурсії, як для учнів школи, інших навчальних закладів, гостей. Систематично проходять науково-практичні семінари, зустрічі з ветеранами Другої світової війни тощо.
Виходячи із тематико-експозиційного плану музею серед численних художньо-публіцистичних, фотоматеріалів, спогадів учасників бойових дій розташовані стенди «Синівська вірність Вітчизні», «Героїчне підпілля», «Визволення рідного краю»,» Вони захищали Батьківщину». Група учнів-екскурсоводів, як і рада музею з військово-патріотичного виховання, постійно працюють над оновленням виставок, експозицій, добором наукової та художньої літератури, є ініціаторами пошукових акцій та конкурсів.
Експозиції музею технічно оснащені. У приміщенні музею стаціонарно працює мультимедійна апаратура, яка використовується для перегляду відеофільмів на військову тематику, показу мультимедійних презентацій, проектів, авторами яких є діти.
У музеї наявні оригінальні експонати, зібрані пошуковими загонами школи на початку створення музею та під час проведення низки історико - краєзнавчих акцій. Величезну допомогу раді музею надали ветерани мікрорайону, вчителі, батьки та учні школи. Особливо безцінними є особисті речі, листи, ордени і медалі, фотографії, подаровані ветеранами, їх рідними
Систематично радою музею ведеться облік музейних предметів, необхідна документація ведеться на належному рівні. Усі експонати зберігаються при дотриманні санітарно-гігієнічних вимог.
Група екскурсоводів музею постійно працює над оновленням виставок, експозицій, добором наукової та художньо-публіцистичної літератури, учні є ініціаторами багатьох конкурсів та пошукових акцій. Радою музею за допомогою учнів-волонтерів з усіх класів складаються історії людського виміру шляхом документування усних спогадів фронтовиків, учасників руху опору, працівників тилу, учасників бойових дій, в’язнів нацистських таборів. .
Активно ведеться робота з дослідження долі своєї родини в роки Другої світової війни та в період відбудови народного господарства країни, створення родинних літописів - цим активно займаються на базі музею учні 5-11 класів.
Керівництвом музею ініціюється проведення творчих конкурсів та написання науково-дослідницьких робіт МАН, пов’язаних з подіями Другої світової війни, захищаються учнівські проекти, зокрема акції : «Моя вулиця носить його ім’я», «Мій дідусь – ветеран», «Орден в твоєму домі», «Шляхами подвигу і слави», «Стежками великої Перемоги», «Збережемо пам’ять про подвиг», «Ми пам’ятаємо» сприяють глибокому ознайомленню з історією Другої світової війни, виховують небайдужість до історичного минулого, повагу до героїчного подвигу нашого народу.
Активній роботі музею сприяє співпраця з районною радою ветеранів, які є постійними відвідувачами музею, уроків мужності, зустрічей, творчих вечорів, урочистих зібрань, конференцій на військово-патріотичну тематику. За час існування музею завдяки плідній співпраці з ветеранськими організаціями учнями створено Книгу пам’яті та Книгу спогадів ветеранів мікрорайону. Результатом такої роботи є відзначення пам’ятних дат військово-патріотичного спрямування, відзначення Міжнародного дня пам’яті, випуск листівок, стіннівок, буклетів, книжок з даної тематики.
Наявністю численних музейних експонатів, що є реліквією для кожного з ветеранів, фотоматеріалів, бойових нагород, рукописних спогадів музей завдячує небайдужому ставленню обласної та міської ветеранських рад до виховання підростаючого покоління.
Різноманітна робота проводилась згідно річного і перспективного планів музею, доповнювалась позаплановими заходами, складалась з оглядових і тематичних екскурсій (в тому числі, для дітей літніх шкільних таборів), навчальних занять, зустрічей і святкових заходів за участю ветеранів війни та ветеранів Афганістану, уучасників АТО, тематичних музейних вечорів і виховних годин, тимчасових стаціонарних і пересувних тематичних виставок, методичних заходів (майстер-клас, семінар, консультації). Усі заходи в музеї проводилися з використанням сучасного технічного оснащення.
Експозиційна робота проводилась за допомогою учнів гуртка «Юні музеєзнавці», які на базі ЗОШ освоювали в загальних рисах основи музейної справи, залучалися до пошукової, фондової та експозиційної роботи, відвідали музеї різних профілів і напрямків. Оновлено новими експонатами стенди і вітрини трьох експозиційно-тематичних розділів: « Праведники народів світу Доманівщини», « Голодомор 1932-33 рр.», « Наші земляки – учасники АТО»
Зміст і напрямок пошукової роботи було спрямовано на пошук нових джерел з історії створення підпільної організації, яка діяла в с. Доманівка та в районі; процесу насильницького вивезення мирного населення з території окупованої Доманівщини на примусові роботи в роки Другої світової війни; пошук матеріалів про жертви Голокосту на території Доманівського району; а також продовжено пошук нових джерел про визволення Доманівки, України на основі місцевого матеріалу.
Постійно надається практична допомога школярам, методична і практична допомога педагогам тощо. У співпраці з районною радою ветеранів виготовлена картотека ветеранів (учасників бойових дій, інвалідів) Другої світової війни та воїнів-інтернаціоналістів, які мешкають на закріпленій території обслуговування за навчальним закладом.
Музей очолює Пишна Лариса Сергіївна, вчитель історії школи. Керівництву музею цінну інформацію подають пошукові загони, які щороку одержують нові завдання та звітують про їх виконання. Пошуковці досліджують долі своїх рідних, відомих доманівців, що прославили своїми подвигами Доманівський край. При музеї діє творчий науково-дослідницький центр, де учні мають змогу створювати і захищати учнівські проекти, писати наукові роботи, пов’язані із подіями Другої світової війни. Завідувач музею приймала участь в роботі одноденного семінару для музеїв Миколаївської області на базі МОЦТКЕУМ.
Робота музею висвітлювалась в засобах масової інформації,про результативність роботи свідчать відгуки відвідувачів, статті у періодичних виданнях, роботі музею присвячено ряд виступів на районних семінарах з досвідом роботи. Лекції, семінарські заняття, практичні вправи, проведені на базі музею на високому рівні, планом роботи музею передбачена просвітницька робота і в подальшій діяльності.
Загалом діяльність музею схвалена на засіданнях педагогічної ради закладу, засіданнях методичних об’єднаннях району. Музей неодноразово нагороджений відзнаками.