Пісочна терапія
Пісочну терапію можна розглядати як аналог предметної скульптури й роботи з об’єктами в арттерапії. Пісочна терапія включає створення різноманітних форм із піску, вибір і аранжування мініатюрних предметів і фігурок, що нагадує одну з форм сучасного мистецтва — предметну скульптуру. Останнім часом пісочна терапія, яка розвивається як окремий метод терапії, привертає до себе увагу арттерапевтів. Використання цього методу в арт-терапєвтичній практиці може бути продуктивним, оскільки обидва методи пов’язані зі створенням візуальних образів і базуються на цілому ряді загальних принципів — недирективність підходу, використання відстрочених інтерпретацій, визнання значимості 52 тристоронньої взаємодії клієнта, психотерапевта й художнього образу.
Хоча традиційно пісочна психотерапія використовувалася в індивідуальній роботі й спочатку була пов’язана із психодинамічним підходом (зокрема, з юнгіанським аналізом), є спроби її застосування в сімейній психотерапії. Пісочна психотерапія вибудовувалася протягом останніх 70-ти років і була в основному задіяна в психоаналітичному процесі.
Основним атрибутом цього психотерапевтичного напряму є пісочниця розміром 50x70x7 см блакитного кольору (це символізує небо й воду), заповнений піском. На полиці біля підносу з піском або в ящику поряд із ним знаходяться різноманітні предмети: іграшки, прикраси, біжутерія тощо, які використовуються при вибудовуванні пісочної композиції.
Робота в пісочній терапії може проводитись як із застосуванням іграшок та різноманітних предметів, так і лише з піском, якому надають найрізноманітніших форм. На відміну від традиційного психоаналізу, роботи в пісочній психотерапії не інтерпретуються. Важливо, що навіть тоді, коли композиція з піску розбирається — вона інтерналізується пацієнтом, тобто залишається спогад про створений образ, аналогічно тому, як це відбувається в арттерапії. Але на відміну від арттерапії, де матеріали (папір, глина, фарба) вдруге не використовуються, в пісочній психотерапії важливо відстежувати, які предмети пацієнт використовує в інших роботах, на наступних психотерапевтичних сесіях.
Створення композиції з піску не вимагає особливих умінь. Роботи можуть бути як дуже простими, так і дуже складними, єдиний критерій успішності роботи —її автентичність -— неповторність, динаміка, тобто все те, що викликає в глядача емпатійний відгук.